top of page
Keresés

„Ez már az?” – A változókor, amit még mindig olyan nehezen ismerünk fel

Sok nő bizonytalanul, egyedül éli meg a menopauza testi-lelki változásait, és csak sokára ébred rá, mi is történik vele. Ennek kiküszöbölésére indult a Gyerünk, anyukám! 8 héten át tartó „Ez már az?” – Menopauzafelkészítő programja is, melyben örömmel vettem részt szakértőként. A szexualitás átalakulása is fontos része a változókor folyamatának – erről is nyíltan beszélünk a programban.


A változás kezdete: csendben, bizonytalanságban? Mindenesetre rengeteg kérdéssel


Valami változik. Sokszor lassan, szinte észrevétlenül. Néha meg olyan hirtelen, hogy csak kapkodjuk a fejünket. Egyre gyakrabban izzadunk meg éjjel, ingerültebben reagálunk apróságokra, fáradtabbak vagyunk, mintha semmi sem lenne elég pihentető. Vagy hirtelen nincs kedvünk az együttlétekhez. Megesik, hogy az aktus fájdalmas lesz, vagy egyszerűen csak eltűnik a testünkből az a régi érzés. És a fejünkben még ekkor sem biztos, hogy ott motoszkál a gyanú, hogy ezek bizony összefügghetnek. Hogy ez már a változókor.


A legtöbb nő, akivel erről beszélgetek, nem kapott használati útmutatót. Szerencsére mára egyre többen merünk beszélni róla és kérdezni a menopauzáról, de magáról a szexuális életről ebben a korban (is) egy picit még mindig nehezen nyílunk meg. Lehet, hogy innentől kezdve már „csak lefelé” vezet az út? Jaj, nem, azért erről szó sincs.


Menopauza: a változókornak nincs határozott kezdete – de vannak jelei


A menopauza nem egyetlen esemény, amit beírhatunk a naptárba. Inkább egy hosszabb folyamat, ami gyakran már a 40-es éveinkben elkezdődik – anélkül, hogy tudnánk róla. A ciklus hol rendszertelenné válik, hol visszaáll. Megjelenhetnek alvásproblémák, hangulatingadozások, koncentrációs nehézségek, súlygyarapodás, hajhullás, libidócsökkenés… Persze ezekeket mind okozhatja más is. És pont ez az, amiért annyira nehéz felismerni: a tünetek elsikkadnak a hétköznapokban.


Sokan csak akkor szembesülnek a változókor valóságával, amikor a test már hangosan „szól”. És még akkor sem biztos, hogy tudják, hová forduljanak. A nőgyógyász sokszor csak a hormonokra koncentrál. A barátnők megkérdezik: „Te is?” – és röviden elnevetjük.De belül lehet, hogy sokkal mélyebben fáj.Mert közben ott van az érzés: „Megváltoztam. Más lettem. De vajon szerethető vagyok-e még így?”


változókor_gyerünk-anyukám-kérdőív


A test átalakulása nem egyenlő a leépüléssel


A női test változása ebben az életszakaszban teljesen természetes – mégis gyakran ijesztő. A bőrünk szárazabb lesz, az izmaink másként viselkednek, a szex más érzést ad – ha egyáltalán ad. Sok nő számol be hüvelyszárazságról, fájdalmas együttlétekről, csökkenő vagy ingadozó libidóról. És ezzel együtt megjelenik egy új kérdés is: „Akkor most vége a szexuális életemnek?”


Nem, nincs vége. De igen, másmilyen lesz.


A szexualitás nem tűnik el – csak átalakul. Nem feltétlenül lesz spontán, nem biztos, hogy olyan gyakran kívánjuk, mint régen, nem lesz ugyanolyan az orgazmusélmény sem. De ha képesek vagyunk újra megismerni a testünket, új szabályokat írni, új utakat keresni az örömre, akkor akár még mélyebb, igazibb élménnyé válhat, mint korábban volt.


Az „Ez már az?” program: végre egy közös tér nőknek


Ezért volt számomra különösen felemelő, hogy szakértőként részt vehettem a Gyerünk, anyukám! menopauzafelkészítő programjában, amely „Ez már az?” címen indult el. Mert ez egy olyan komplex, nyolc hetes edukációs program, amely végre nem csak a testünkre, hanem a lelkünkre, kapcsolatainkra, identitásunkra is figyel. Kádár-Papp Nóri, a Gyerünk, anyukám alapítójánál jobban én sem fogalmazhatnám meg:


A Gyerünk, anyukám! körül egy hatalmas női közösség mozog, így egyszerűen felelősségünknek, és kötelességünknek éreztük, hogy a várandósságon és a gyermekágyon túl se engedjük el a kezüket. Sokan  velünk tették meg az elmúlt 10 évet, és érték el a változókor küszöbét. Ha nem adnánk választ a kérdéseikre, olyan lenne, mintha nem beszélnénk arról, milyen a terhesség vagy a vajúdás. Így és ezért született meg a menopauzafelkészítő program ötlete.”


A program egy kutatásra épült, amelyet szintén a Gyerünk, anyukám! végzett el. Számomra is döbbenetesen szomorú adat, hogy a 850 kérdezettből mindössze néggyel beszélt a változókorról a háziorvosuk, és, hogy a nők közel fele senkivel sem osztotta meg a tüneteit, vagy, hogy min is megy keresztül.


Nem ígérhet senki se csodát a programban sem, de tudást, támpontokat és kapaszkodókat adhatunk egymásnak. Szexualitás terén sem az a cél, hogy „visszahozzuk a régit”, hanem hogy megtanuljunk jól lenni az újban. Hogy a változás ne veszteség legyen, hanem fejlődés. A programban mozgás, edukáció, praktikus tudás és támogató közösség is szerepet kap – és ami talán a legfontosabb: őszinteség.


változókor_Várhegyi-Anna-szexuálterapeuta-gyerünk-anyukám-felvétel

Szerepem a programban – és ami számomra is tanulság

Mentálhigiénés szakemberként és szexuális tanácsadóként abban segítettem, hogy merjünk beszélni a szexualitásról ebben a korban is. Hogy igenis lehet kérdezni, lehet fájni, lehet nevetni közben.


A program során többek között szó volt arról,


  • Miért fontos elválasztani a menopauzával járó tüneteket az életszakaszunk egyéb esetleges problémáitól?

  • Hogyan lehet ennek az időszaknak a kulcsa az intimitás újrafelfedezése? Miként lassulunk mindannyian?

  • Milyen módszerekkel lehet segíteni, hogy a hüvelyszárazság ne vegye el a kedvünket?

  • Miért nevezik “második kamaszkornak” ezt az időszakot?

  • És, hogy miért fontos, hogy merjük átalakítani a szexuális szokásainkat? És hogyan tegyük?


Nem csak neked változik minden


Nemcsak a tested változik. A kapcsolatod, az életed, a prioritásaid is.És ez lehet nehéz. Lehet dühítő, szomorú, zavarba ejtő. De lehet felszabadító is.Fontos, hogy megtaláljuk azokat az eszközöket, amik segítenek a kiteljesedésben, akár a szexről, akár a mindennapokról van szó: kiránduljunk, találkozzunk barátokkal, éljük az életünket!


Szóval, ha ott motoszkál benned is a kérdés: „Ez már az?” – akkor szeretettel ajánlom, hogy csatlakozz a programhoz.Nem vagy egyedül. És nem kell egyedül megfejtened ezt az új életszakaszt sem.És igen, lehet még jó a szex is. Csak másképp. És máshonnan indulva.



Várhegyi Anna

mentálhigiénés szakember, szexuális tanácsadó

 
 
 

Comments


bottom of page